Whatsapp Sipariş

GARSON KIYAFETİ


Garson Kıyafeti

Garson kıyafeti yemek sektöründe yer alan işletmelerin en sık kullandığı iş yeri kıyafetlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Restoranlarda, kafelerde, lokantalarda ve yemek sektöründe bulunan diğer işletmelerde kullanılan garson kıyafeti işletmenin düzenini ve disiplinini sağlayan bir iş yeri kuralı olarak bilinir. Bu nedenle yemek sektöründe yer alan işletmeler garson kıyafetleri seçimine ve garson kıyafeti kullanımına oldukça önem vermektedir. Bu yazımızda garson kıyafetinin parçalarına, garson kıyafetinin özelliklerine ve online garson kıyafeti siparişine değineceğiz.

İş Yeri Kıyafetleri ve İş Yeri Üniformaları Neden Önemlidir?

İş elbiseleri veya iş kıyafeti olarak adlandırılan giysiler işletmelere özel üretilen ve iş yerlerinde giyilmesi zorunlu olan kıyafetler olarak bilinmektedir. Bu nedenle birçok sektöriş kıyafeti ya da iş yeri üniforması giymeyi tercih eder.Örneğin; hizmet sektöründe bulunan meslek grupları, sanayi sektöründe bulunan meslek grupları, ticaret sektöründe bulunan meslek grupları ve daha birçok sektörtarafından iş kıyafeti ya da iş yeri üniforması sıkça tercih edilir.

İş kıyafetinin ya da iş yeri üniformasının işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmesinin birden fazla nedeni vardır. Bu nedenleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Düzen ve disiplin iş yerleri için en önemli başarı unsurları arasında yer alır. Bu nedenle iş yerleri tek tip iş kıyafeti ya da iş üniforması ile iş yeri disiplini oluşturmaya çalışır. Günümüzde hemen hemen her işletmenin kendine özgü bir iş kıyafeti bulunur. İş yerlerinde düzen ve disiplini temsil eden tek tip iş kıyafeti son yıllarda iş yeri kurallarından biri haline gelmiştir.
 • Güvenlik her işletme için en önemli husustur. İş yeri çalışanlarının güvenliği ise bazı durumlarda iş kıyafeti ya da iş üniforması ile sağlanır. İşletmeler çalışanlarına daha güvenli çalışma koşulları sağlayabilmek amacıyla iş tanımına uygun iş kıyafeti ya da iş üniforması tercih eder.
 • Konfor ve rahatlık iş yerlerinin çalışanlarına sağlaması gereken en önemli koşullardan biridir. İş tanımına uygun şekilde tasarlanan iş kıyafeti ya da iş üniforması sayesinde işletmeler çalışanlarına konforlu bir çalışma alanı yaratmış olur.
 • Dayanıklılık iş yerlerinin dikkat ettiği diğer hususlardan biridir. İş kıyafeti, iş esnasında oluşabilecek hasarları azalttığı için ve iş kıyafetindeki zararlar kişisel kıyafetlere verilecek zarardan daha az maliyetli olduğu için iş yerleri tarafından iş kıyafeti ya da iş üniforması sıkça tercih edilir.

Garson Kıyafeti Nedir?

Garson kıyafeti, yemek sektöründe yer alan bir işletmenin tüm garsonlarının giydiği tek tip iş kıyafeti olarak tanımlanabilir.

Garson Kıyafetinin Parçaları Nelerdir?

En sık kullanılan iş kıyafetlerinden biri olan garson kıyafetibirçok parçadan meydana gelir. Garson kıyafetinin parçalarını şu şekilde sıralayalım:

 • Garson gömlekleri
 • Garson pantolonları
 • Garson yelekleri
 • Garson önlükleri
 • Garson tişörtleri
 • Garson kravatları
 • Garson papyonları

İdeal Bir Garson Kıyafetinde Bulunan 6 Özellik

 1. Garsonlarda bulunması gereken en önemli özellik fiziksel olarak tertipli, düzenli ve temiz bir görüntüdür. Temiz ve düzgün bir görüntüye sahip garson kıyafeti, müşteri memnuniyetinin belirleyici unsurları arasında yer alır. 
 2. Garson kıyafeti her gün dezenfekte edilmesi gereken ve düzgün bir görüntü için her gün ütülenmesi gereken iş kıyafetleri arasında yer alır. Bu sebeple garson kıyafeti yıpranmayan ve rengi solmayan bir kumaştan üretilmelidir.
 3. Garson kıyafetinde bulunması gereken bir diğer özellik ise garson kıyafetinin terletmeyen bir kumaştan üretilmesidir. Terletmeyen ve leke göstermeyen bir kumaştan üretilmesi gereken garson kıyafeti için kaliteli kumaşlar oldukça önemli!
 4. Genellikle tek renk olacak şekildetasarlanan garson kıyafeti işletmenin renklerine uygun olarak tasarlanır. İşletmenin amblem, logo veya sloganının basılı olduğu garson kıyafetimüşterilerin ilgisini çekecek şekildetasarlanmalıdır.
 5. Garson kıyafeti garsonların hareket alanlarını kısıtlamayacak şekildedikilmelidir. Garsonların kolay ve seri bir şekilde hareket edebilmesi için garson kıyafetinin konfor yaratanrahat bir kumaştan üretilmesi gerekir. Bu nedenle garson kıyafetinin rahat ve seri hareket etmeye müsaade eden bir kumaştan üretilmesi oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkar.
 6. Temiz, düzgün, ütülü, tertipli ve ayırt edici özellikte olması gereken garson kıyafeti genellikle baskılı şekilde üretilir. Garson önlüğü, garson gömleği ya da garson tişörtlerine işletmenin logosu, amblemi ya da işletmenin sloganı basılır. Baskılı garson kıyafeti modelleri işletmelerin kalitesini ve müşteri memnuniyetini arttıran önemli bir husustur.,

Online Garson Kıyafeti Siparişi

Web sitemizde yer alan garson kıyafeti modellerimizi inceleyebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti esasına dayanan çalışma anlayışımız sayesinde web sitemizden kolay ve güvenli bir şekilde garson kıyafeti siparişlerinizi online olarak oluşturabilirsiniz!

 


AliYorulmaz.com.tr © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır